Електронне голосування без обману

27 квітня 2017 року у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка відбулися перші в Україні таємні електронні вибори з використанням системи голосування Prêt à Voter (також відома як Бюлетені Бісмарка).

Ідея бюлетеня Бісмарка


Ідея електронного бюлетеня або система Prêt à Voter була винайдена професором Пітером Райаном (Peter Y.A.Ryan) і розроблена групою дослідників з університету Суррея в Гілфорді, Великобританія.

Бюлетень ділиться на дві частини. У лівій частині безсистемно, в довільному порядку, вказується список кандидатів або партій. Права частина складається з порожніх полів, в одному з яких виборець повинен поставити знак, що позначає його вибір. Поруч з полями друкується QR-код бюлетеня, де зашифрований унікальний випадковий набір чисел - пін-код.

Бюлетень Бісмарка

Зробивши свій вибір - відзначивши поле в правій частині бюлетеня навпроти відповідного кандидата / партії - виборець розриває його по перфорації на дві частини. Ліва його частина з назвою партій залишається у виборця, і він вільний робити з нею все, що йому завгодно. А права частина бюлетеня сканується або опускається у виборчу урну.

Бюлетень Бісмарка

Для підрахунку голосів з бюлетеня зчитуються два числа. Сканер передає їх в центральну базу даних. Перше число - порядковий номер проставленою «галочки». Друге число - пін-код з QR-коду. Він є спеціальним ключем, що допомагає розшифрувати справжній вибір у відповідному квадраті бюлетеня.

Для підрахунку голосів сформується відкрита база даних, що складається з чисел (обраних позицій) і кожного QR-коду, який брав участь в голосуванні. Щоб її розшифрувати потрібно скласти всі частини ключів. При цьому, певні частини ключів розділені між партіями і зберігаються в таємниці аж до кінця сканування всіх бюлетенів.

Спочатку публікація — потім розшифровка


Після сканування всіх бюлетенів база даних надається всім спостерігачам і тільки після цього партії надають свої ключі для проведення розшифрування. Коли всі ключі збираються разом, складаються, і розшифровуються результати голосування (яка позиція відповідала якому кандидату).

Підсумки виборів формуються миттєво і автоматично, всі бази з виборів можуть бути доступні спостерігачам і журналістам. Також всі дані можливо легко перевірити ще раз.

Перевірка власного голосу


Ви можете перевірити, а як ваш голос врахований. Ви можете зайти веб-сайт системи голосування, ввести там цей QR-код, і подивитися, чи правильно ваша галочка була врахована. Але при цьому, жодна людина на землі, ніякі партії, ніхто ніколи не в змозі розгадати, за яку кандидата / партію ви особисто проголосували. Таємниця голосування цілковита, при цьому повна прозорість.

Виступ Девіда Бісмарка на TED


Дізнайтесь більше про електронні вибори


  Наша офіційна сторінка в Facebook — підписуйтесь!

Прозорі та перевіряємі вибори у ВНЗ

Відповідно до Закону України «Про вищу освіту» та наказів Міністерства освіти і науки України в вищих навчальних закладах України проводяться вибори на посади керівників (ректорів). Так одними з перших відбудуться вибори на посаду ректора Харківського національного університету радіоелектроніки (ХНУРЕ) — одного з найбільших університетів України, що готує сучасних ІТ спеціалістів.

Громадська організація «Електронна демократія» виступила з ініціативою провести паралельні «електронні вибори», як демонстрацію можливостей сучасних технологій та існуючої інфраструктури електронних цифрових підписів національного стандарту ДСТУ 4145-2002.

Для цього був розроблений спеціальний сайт «Е-Вибори ректора ХНУРЕ» nure.ed.org.ua, концепція якого була презентована 10 квітня, під час прес-брифінгів кандидатів на посаду ректора університету.

Е-Вибори ректора ХНУРЕ

За задумом розробників, сайт має дозволяти отримати електронний виборчий бюлетень за допомогою свого електронного цифрового підпису, обрати свого кандидата та відправити бюлетень на підрахунок. Крім того заслуговує уваги можливість перевірити як саме був врахований кожен конкретний голос.

Презентація отримала позитивні відгуки від керівництва університету та інших присутніх на прес-брифінгу. Від випускників університету, що успішно працують у відомих світових компаніях, ми отримали позитивну оцінку, з коментарем, що нарешті в Україні, (нехай поки що в демо режимі) пройде голосування достойне рівня технічного університету зі світовим ім'ям.

Оскільки це лише демонстраційний проект, результати таких виборів мають характер соціологічного опитування і ніяким чином не впливають на результати офіційного голосування, що відбувається згідно Закону України "Про вищу освіту".

е-Голосування в Міністерстві Екології

Громадська рада Мінприроди

Міністерство екології та природних ресурсів України, першим серед центральних органів виконавчої влади, відмовилось від кулуарного формування своїх громадських рад на користь відкритого інтернет-голосування.

Установчі збори Громадської ради при Мінприроди відбудуться 27 жовтня 2016 року. Місце проведення установчих зборів – актова зала Мінприроди (8 поверх), м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, 35. Початок зборів о 10.00 годині.

Громадська організація «Електронна демократія», відповідно до меморандуму про співпрацю з Міністерством екології та природних ресурсів України, ділиться своїм досвідом з організації офіційних інтернет-голосувань, та надасть своїх спостерігачів на час голосування.

Перше офіційно визнане інтернет-голосування в Україні

Вперше конкурс в Раду громадського контролю відбувся шляхом Інтернет-голосування з відкритим протоколом!

Це знакова подія для розвитку e-демократії в Україні, вперше вибори в орган такого рівня відбулись на відкритому програмному забезпеченні, під контролем громадськості з відкритим протоколом підрахунку голосів, доступним одразу в режимі онлайн (!).

Національне антикорупційне бюро України

Відкритий протокол дозволив кожному перевірити як зараховний саме його окремий голос, не порушуючи при цьому приватність (знайдіть себе!).

Дякуємо небайдужим кандидатам в Раду, які своєю принциповою позицією щодо недосконалості попереднього, закритого голосування, домоглись переголосування і зробили цю подію можливою.

Дякуємо Національному антикорупційному бюро України за підтримку ідеї відкритого голосування та надану нам можливість допомогти з організацією Конкурсу.

Контакти

За посиланням